EPCOS (TDK) B32911A3103K189
B32911A3103K189 picture photo
Mfg. Part Number
B32911A3103K189
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 10000PF 10% 760VDC RAD
Datasheet Download
B32911A3103K189.pdf
Availability of B32911A3103K189
QUANTITY
B32911A3103K189 Order Process
Ship out your order
Specifications of B32911A3103K189
Internal Part NumberEIS-B32911A3103K189
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductFilm Capacitors
PCN Design/SpecificationB32(5679)B333 Series 02/May/2014
PCN PackagingMKT, MKP Type Laser Marking 26/Apr/2013
Standard Package6,800
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesB32911
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10000pF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC330V
Voltage Rating - DC760V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 110°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.512" L x 0.157" W (13.00mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max)0.354" (9.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationsEMI, RFI Suppression
FeaturesX1 Safety Rated
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B32911A3103K189
Related LinksB32911A, B32911A3103K189 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B32911A3103K189 Details Description
Related parts for B32911A3103K189
PANEL TOP 19X10.5X0.5" BE/GY datasheet.pdf
Connector Receptacle 36 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100 EYELET datasheet.pdf
FUSE SEMI CONDUCTOR 700VAC 600A datasheet.pdf
IC MOTOR CONTROLLER PAR 16SSOP datasheet.pdf
RES 156K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 5% 20V AXIAL datasheet.pdf
CABLE 15POS .100 JUMPER 11.5 INC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 110POS .100" datasheet.pdf
CAP FILM 630VDC 0.0018UF RADIAL datasheet.pdf