EPCOS (TDK) B32912A3683M189
B32912A3683M189 picture photo
Mfg. Part Number
B32912A3683M189
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.068UF 20% 760VDC RAD
Datasheet Download
B32912A3683M189.pdf
Availability of B32912A3683M189
QUANTITY
B32912A3683M189 Order Process
Ship out your order
Specifications of B32912A3683M189
Internal Part NumberEIS-B32912A3683M189
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductFilm Capacitors
PCN Design/SpecificationB32(5679)B333 Series 02/May/2014
PCN PackagingMKT, MKP Type Laser Marking 26/Apr/2013
Standard Package4,400
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesB32912
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.068µF
Tolerance±20%
Voltage Rating - AC330V
Voltage Rating - DC760V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 110°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.709" L x 0.236" W (18.00mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)0.433" (11.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.591" (15.00mm)
ApplicationsEMI, RFI Suppression
FeaturesX1 Safety Rated
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B32912A3683M189
Related LinksB32912A, B32912A3683M189 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B32912A3683M189 Details Description
Related parts for B32912A3683M189
IC FLASH 1MBIT 55NS 32TSOP datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 28QFN datasheet.pdf
CONN HEADER 16POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS 0 DEG BLACK/GREEN datasheet.pdf
SWITCH PLUNGER SPDT 25A SOLDER datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 10% 10V AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 3.92K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 430MA 1.6 OHM TH datasheet.pdf
RES SMD 481 OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf