EPCOS (TDK) B32912A4563M289
B32912A4563M289 picture photo
Mfg. Part Number
B32912A4563M289
Brief Description
CAP FILM 0.056UF 20% 440VAC RAD
Datasheet Download
B32912A4563M289.pdf
Availability of B32912A4563M289
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
B32912A4563M289 Order Process
Ship out your order
Specifications of B32912A4563M289
Internal Part NumberEIS-B32912A4563M289
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductFilm Capacitors
PCN Design/SpecificationB32(5679)B333 Series 02/May/2014
Standard Package2,560
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesB32912
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance0.056µF
Tolerance±20%
Voltage Rating - AC440V
Voltage Rating - DC-
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 110°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension-
Height - Seated (Max)-
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.591" (15.00mm)
ApplicationsEMI, RFI Suppression
FeaturesX1 Safety Rated
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B32912A4563M289
Related LinksB32912A, B32912A4563M289 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B32912A4563M289 Details Description
Related parts for B32912A4563M289
RES SMD 51.1 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC OPAMP JFET 13MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CONN STACKER .156" 17POS SGL TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
SW ROTARY DIP DEC YEL SMD 5V datasheet.pdf
IC REG LDO 24V 1A TO220CP-3 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1.5MHZ RRO 8VSSOP datasheet.pdf