EPCOS (TDK) B32922C3224K289
B32922C3224K289 picture photo
Mfg. Part Number
B32922C3224K289
Brief Description
CAP FILM 0.22UF 10% 630VDC RAD
Datasheet Download
B32922C3224K289.pdf
Availability of B32922C3224K289
QUANTITY
B32922C3224K289 Order Process
Ship out your order
Specifications of B32922C3224K289
Internal Part NumberEIS-B32922C3224K289
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package830
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesB32922
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance0.22µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC305V
Voltage Rating - DC630V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP)
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 110°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.709" L x 0.276" W (18.00mm x 7.00mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.591" (15.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B32922C3224K289
Related LinksB32922C, B32922C3224K289 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B32922C3224K289 Details Description
Related parts for B32922C3224K289
RES 13 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 2.55K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
FUSE GLASS 3.15A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
IC SUPERVISOR ACT LOW SOT23-3 datasheet.pdf
IC REG CTRLR BOOST PWM CM 10CFP datasheet.pdf
RES 49.9K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
VARISTOR 16.28V 150A 1206 datasheet.pdf