EPCOS (TDK) B32923A2474M
B32923A2474M picture photo
Mfg. Part Number
B32923A2474M
Brief Description
CAP FILM 0.47UF 20% 305VAC RAD
Datasheet Download
B32923A2474M.pdf
Availability of B32923A2474M
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
B32923A2474M Order Process
Ship out your order
Specifications of B32923A2474M
Internal Part NumberEIS-B32923A2474M
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
Standard Package2,040
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesB32923
PackagingBulk
Capacitance0.47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating - AC305V
Voltage Rating - DC-
Dielectric MaterialPolypropylene (PP)
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.043" L x 0.335" W (26.50mm x 8.50mm)
Height - Seated (Max)0.650" (16.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.886" (22.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B32923A2474M
Related LinksB32923, B32923A2474M Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B32923A2474M Details Description
Related parts for B32923A2474M
DIODE ARRAY SCHOTTKY 45V TO220F datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPST 16DIP datasheet.pdf
CONN HDR 30POS R/A NO LATCH 10AU datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS INLINE PIN datasheet.pdf
ANT WIRELESS UHF 470-490MHZ 100W datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .125" datasheet.pdf