EPCOS (TDK) B32923A2684M
B32923A2684M picture photo
Mfg. Part Number
B32923A2684M
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.68UF 20% 305VAC RAD
Datasheet Download
B32923A2684M.pdf
Availability of B32923A2684M
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
B32923A2684M Order Process
Ship out your order
Specifications of B32923A2684M
Internal Part NumberEIS-B32923A2684M
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductFilm Capacitors
PCN Design/SpecificationB32(5679)B333 Series 02/May/2014
Standard Package2,160
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesB32923
PackagingBulk
Capacitance0.68µF
Tolerance±20%
Voltage Rating - AC305V
Voltage Rating - DC-
Dielectric MaterialPolypropylene (PP)
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.043" L x 0.413" W (26.50mm x 10.50mm)
Height - Seated (Max)0.728" (18.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.886" (22.50mm)
ApplicationsEMI, RFI Suppression
FeaturesX2 Safety Rated
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B32923A2684M
Related LinksB32923, B32923A2684M Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B32923A2684M Details Description
Related parts for B32923A2684M
RES SMD 20K OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 3VA 28V datasheet.pdf
RES SMD 0.15 OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 15VIN +/-3.3VOUT datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
UM4824 UNIVERSAL MAT, 5 METER datasheet.pdf
FIXED IND 3.3NH 800MA 80 MOHM datasheet.pdf
CAP 220MF -20% +80% 5.5V SMD datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM L-TAB T766 datasheet.pdf
2-Channel, 2.35 V to 5.25 V, 1 MSPS, 10-/12-Bit ADCs IC datasheet.pdf