EPCOS (TDK) B32923C3225M
B32923C3225M picture photo
Mfg. Part Number
B32923C3225M
Brief Description
CAP FILM 2.2UF 20% 305VAC RADIAL
Datasheet Download
B32923C3225M.pdf
Availability of B32923C3225M
QUANTITY
B32923C3225M Order Process
Ship out your order
Specifications of B32923C3225M
Internal Part NumberEIS-B32923C3225M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFilm Capacitors
Capacitors for LED Applications
Standard Package260
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesB32923
PackagingBulk
Capacitance2.2µF
Tolerance±20%
Voltage Rating - AC305V
Voltage Rating - DC-
Dielectric MaterialPolypropylene (PP)
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 110°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.043" L x 0.571" W (26.50mm x 14.50mm)
Height - Seated (Max)1.161" (29.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.886" (22.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B32923C3225M
Related LinksB32923, B32923C3225M Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B32923C3225M Details Description
Related parts for B32923C3225M
RES SMD 23.7KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 3A PDSO14 datasheet.pdf
FIXED IND 27UH 125MA 3.8 OHM TH datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
RES 25 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 1UF 35V 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 72POS DUAL .100 STR datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM L-TAB T766 datasheet.pdf
SPACER datasheet.pdf
CAP FILM 13NF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf
DIODE ZENER 56V 1.25W DO214AC datasheet.pdf
433MHZ ASK/OOK TRANSMITTER MODUL datasheet.pdf