EPCOS (TDK) B32923H3155M000
B32923H3155M000 picture photo
Mfg. Part Number
B32923H3155M000
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 1.5UF 20% 630VDC RADIAL
Datasheet Download
B32923H3155M000.pdf
Availability of B32923H3155M000
QUANTITY
B32923H3155M000 Order Process
Ship out your order
Specifications of B32923H3155M000
Internal Part NumberEIS-B32923H3155M000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,040
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesB32923
PackagingBulk
Capacitance1.5µF
Tolerance±20%
Voltage Rating - AC305V
Voltage Rating - DC630V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.043" L x 0.571" W (26.50mm x 14.50mm)
Height - Seated (Max)1.161" (29.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.886" (22.50mm)
ApplicationsEMI, RFI Suppression
FeaturesX2 Safety Rated
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B32923H3155M000
Related LinksB32923H, B32923H3155M000 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B32923H3155M000 Details Description
Related parts for B32923H3155M000
POLYSWITCH RGE SERIES 11.0A HOLD datasheet.pdf
IC FPGA 256 I/O 304HQFP datasheet.pdf
TRANSMITTER ASK/FSK P-TSSOP-10 datasheet.pdf
RES 22.1K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 169 OHM 1% 20W datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
CABLE TIE MOUNT ADH datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS PNL MNT SKT datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.0X1.6MM 1.8V datasheet.pdf