EPCOS (TDK) B32924A2225M
B32924A2225M picture photo
Mfg. Part Number
B32924A2225M
Brief Description
CAP FILM 2.2UF 20% 305VAC RADIAL
Datasheet Download
B32924A2225M.pdf
Availability of B32924A2225M
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
B32924A2225M Order Process
Ship out your order
Specifications of B32924A2225M
Internal Part NumberEIS-B32924A2225M
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductFilm Capacitors
PCN Design/SpecificationB32(5679)B333 Series 02/May/2014
Standard Package800
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesB32924
PackagingBulk
Capacitance2.2µF
Tolerance±20%
Voltage Rating - AC305V
Voltage Rating - DC-
Dielectric MaterialPolypropylene (PP)
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 110°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.240" L x 0.709" W (31.50mm x 18.00mm)
Height - Seated (Max)1.083" (27.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing1.083" (27.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B32924A2225M
Related LinksB32924, B32924A2225M Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B32924A2225M Details Description
Related parts for B32924A2225M
CONN BNC JACK STR 75 OHM CRIMP datasheet.pdf
RES 1.54M OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 3.3V 50W datasheet.pdf
RES 1.69K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES 150K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
TERM MALE 16AWG CRIMP GOLD datasheet.pdf
RES 53K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
SCR SENS 600V 800MA SOT54 TO-92 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X35MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf