EPCOS (TDK) B32924E3225M
B32924E3225M picture photo
Mfg. Part Number
B32924E3225M
Brief Description
CAP FILM 2.2UF 20% 305VAC RADIAL
Datasheet Download
B32924E3225M.pdf
Availability of B32924E3225M
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
B32924E3225M Order Process
Ship out your order
Specifications of B32924E3225M
Internal Part NumberEIS-B32924E3225M
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductEMI Capacitors for up to 45 µF
Film Capacitors
PCN Design/SpecificationB32(5679)B333 Series 02/May/2014
Standard Package588
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesB32924
PackagingBulk
Capacitance2.2µF
Tolerance±20%
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 110°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.240" L x 0.433" W (31.50mm x 11.00mm)
Height - Seated (Max)0.827" (21.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing1.083" (27.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B32924E3225M
Related LinksB32924, B32924E3225M Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B32924E3225M Details Description
Related parts for B32924E3225M
RES 350 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HOOD SIDE ENTRY PG29 datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.4VA 28V datasheet.pdf
CAP CER 47PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
RES 24.9 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
D4N-2F22 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 125V datasheet.pdf
CONN HOOD TOP ENTRY SZ6B PG21 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156" datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf