EPCOS (TDK) B32924J3335K000
B32924J3335K000 picture photo
Mfg. Part Number
B32924J3335K000
Brief Description
CAP FILM 3.3UF 10% 630VDC RADIAL
Datasheet Download
B32924J3335K000.pdf
Availability of B32924J3335K000
QUANTITY
B32924J3335K000 Order Process
Ship out your order
Specifications of B32924J3335K000
Internal Part NumberEIS-B32924J3335K000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package800
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesB32924
PackagingBulk
Capacitance3.3µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC305V
Voltage Rating - DC630V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.240" L x 0.709" W (31.50mm x 18.00mm)
Height - Seated (Max)1.299" (33.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing1.083" (27.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B32924J3335K000
Related LinksB32924J, B32924J3335K000 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B32924J3335K000 Details Description
Related parts for B32924J3335K000
FUSE GLASS 250MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
IC MPU SUPERVISOR SOT23-5 datasheet.pdf
CABLE MOD FLAT 10COND SLVR 1000' datasheet.pdf
RES 61.9K OHM 0.25W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RACK/PANEL 44POS 5A datasheet.pdf
CAP FILM 0.1UF 5% 100VDC AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 6.3V 10% 1410 datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
KNOB SMOOTH 3.250" ALUMINUM datasheet.pdf
FFC 1 TYPE A 17 CKTS LGT 51 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM L-TAB T412 datasheet.pdf
IC REG LDO 4.9V 0.15A SNT6A datasheet.pdf