EPCOS (TDK) B32928E3306K
B32928E3306K picture photo
Mfg. Part Number
B32928E3306K
Brief Description
CAP FILM 30UF 10% 500VDC RADIAL
Datasheet Download
B32928E3306K.pdf
Availability of B32928E3306K
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
B32928E3306K Order Process
Ship out your order
Specifications of B32928E3306K
Internal Part NumberEIS-B32928E3306K
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductEMI Capacitors for up to 45 µF
Film Capacitors
PCN Design/SpecificationB32(5679)B333 Series 02/May/2014
Standard Package280
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesB32928
PackagingBulk
Capacitance30µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC305V
Voltage Rating - DC500V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP)
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 110°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension2.264" L x 1.181" W (57.50mm x 30.00mm)
Height - Seated (Max)1.772" (45.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing2.067" (52.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B32928E3306K
Related LinksB32928, B32928E3306K Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B32928E3306K Details Description
Related parts for B32928E3306K
IC 8051 MCU 8K FLASH 48TQFP datasheet.pdf
CAP CER 470PF 50V X7R 0508 datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS 22AWG MTA-100 datasheet.pdf
35MM HS ASSY ULTEM CL datasheet.pdf
IC OPAMP GP 3MHZ RRO 14TSSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 24POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
Connector Socket 11 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES 1K OHM 0.6W 1% RADIAL datasheet.pdf
RES 1.75K OHM 20W 5% AXIAL datasheet.pdf
LEVER HAN 16B CENTRAL LOCKING datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 5V datasheet.pdf