EPCOS (TDK) B32933A3684K
B32933A3684K picture photo
Mfg. Part Number
B32933A3684K
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.68UF 10% 305VAC RAD
Datasheet Download
B32933A3684K.pdf
Availability of B32933A3684K
QUANTITY
B32933A3684K Order Process
Ship out your order
Specifications of B32933A3684K
Internal Part NumberEIS-B32933A3684K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHeavy Duty X2 Film Capacitor
Automotive Industry Capacitors
Featured ProductB3293X Series Heavy Duty Capacitors
Film Capacitors
PCN Design/SpecificationB32(5679)B333 Series 02/May/2014
PCN PackagingMKT, MKP Type Laser Marking 26/Apr/2013
Standard Package540
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesB32933
PackagingBulk
Capacitance0.68µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC305V
Voltage Rating - DC-
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.043" L x 0.413" W (26.50mm x 10.50mm)
Height - Seated (Max)0.728" (18.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.886" (22.50mm)
ApplicationsEMI, RFI Suppression
FeaturesX2 Safety Rated
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B32933A3684K
Related LinksB32933, B32933A3684K Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B32933A3684K Details Description
Related parts for B32933A3684K
SENSOR TEMPERATURE SPI 16TSSOP datasheet.pdf
RF TRANSISTOR NPN SOT-343 datasheet.pdf
FUSE BLOK CART 250V 200A CHASSIS datasheet.pdf
CONN HEADER BRKWY 36POS VERT TIN datasheet.pdf
RES SMD 549 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
FAN AXIAL 172X38.5MM 48VDC WIRE datasheet.pdf
2MM SHROUDED BOARD MNT HDR 24 PO datasheet.pdf
XCEDE RGHT 6PVH 8COL NK datasheet.pdf
IC MMIC DVR AMP GAAS 32QFN datasheet.pdf
CABLE STRANDED datasheet.pdf
CAP FILM 0.24UF 5% 400VDC AXIAL datasheet.pdf