EPCOS (TDK) B33364A3156J050
B33364A3156J050 picture photo
Mfg. Part Number
B33364A3156J050
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 15UF 5% 370VAC QC TERM
Datasheet Download
B33364A3156J050.pdf
Availability of B33364A3156J050
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
B33364A3156J050 Order Process
Ship out your order
Specifications of B33364A3156J050
Internal Part NumberEIS-B33364A3156J050
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLB33364A EOL 27/Jun/2014
PCN Design/SpecificationB32(5679)B333 Series 02/May/2014
Standard Package120
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesCBB66
PackagingBulk
Capacitance15µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC370V
Voltage Rating - DC-
Dielectric MaterialPolypropylene (PP)
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 70°C
Mounting TypeChassis Mount, Requires Holder/Bracket
Package / CaseRadial, Can
Size / Dimension2.028" L x 1.240" W (51.50mm x 31.50mm)
Height - Seated (Max)3.031" (77.00mm)
TerminationQuick Connect, Disconnect
Lead Spacing0.787" (20.00mm)
ApplicationsMotor Run
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B33364A3156J050
Related LinksB33364A, B33364A3156J050 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B33364A3156J050 Details Description
Related parts for B33364A3156J050
IC CPLD 32MC 10NS 44TQFP datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL STR 14POS datasheet.pdf
METRAL 4000 SIGNAL HDR datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 25V X7R 1210 datasheet.pdf
CONN PLUG 13POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
RECPT KIT,2 MODULE,G-SERIES datasheet.pdf
CAP FILM 0.022UF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf
MODULE FIBER OPTIC XMIT, 6.6GB datasheet.pdf
RESISTOR POWER ADJ 100K OHM 75W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 140POS .100" datasheet.pdf
LCD MOD TFT 10.4" XGA TRANSMISS datasheet.pdf