EPCOS (TDK) B37572C9475K062
B37572C9475K062 picture photo
Mfg. Part Number
B37572C9475K062
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 4.7UF 16V X5R 1206
Datasheet Download
B37572C9475K062.pdf
Availability of B37572C9475K062
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
B37572C9475K062 Order Process
Ship out your order
Specifications of B37572C9475K062
Internal Part NumberEIS-B37572C9475K062
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
MSDS Material Safety DatasheetB37zzz Series MLCC MSDS
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesB37572C
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.071" (1.80mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B37572C9475K062
Related LinksB37572C, B37572C9475K062 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B37572C9475K062 Details Description
Related parts for B37572C9475K062
DGTL ISO 2.5KV GEN PURP 8SOIC datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 100POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 48V 12.5A datasheet.pdf
LED RED CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
BOX S STEEL 35.98"L X 24.02"W datasheet.pdf
CONN MALE 63POS CONTACT INSERT datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
BRIDGE RECT 2A 200V datasheet.pdf
IC REG CTRLR PWM datasheet.pdf
CAP FILM 2000VDC 0.0018UF RADIAL datasheet.pdf