EPCOS (TDK) B37871K5472J062
B37871K5472J062 picture photo
Mfg. Part Number
B37871K5472J062
Brief Description
CAP CER 4700PF 50V NP0 1206
Datasheet Download
B37871K5472J062.pdf
Availability of B37871K5472J062
QUANTITY
B37871K5472J062 Order Process
Ship out your order
Specifications of B37871K5472J062
Internal Part NumberEIS-B37871K5472J062
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package12,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4700pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.051" (1.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B37871K5472J062
Related LinksB37871K, B37871K5472J062 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B37871K5472J062 Details Description
Related parts for B37871K5472J062
SWITCH PUSH DPST-NC 10A 110V datasheet.pdf
RES SMD 590 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
Connector Receptacle 16 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
RES 0.15 OHM 5W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 3A SYNC 14WDFN datasheet.pdf
RES 15.4 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 15POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
RES 12 OHM 1W 2% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf