EPCOS (TDK) B37920K5180J060
B37920K5180J060 picture photo
Mfg. Part Number
B37920K5180J060
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 18PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
B37920K5180J060.pdf
Availability of B37920K5180J060
QUANTITY
B37920K5180J060 Order Process
Ship out your order
Specifications of B37920K5180J060
Internal Part NumberEIS-B37920K5180J060
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package150,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesB37920K
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance18pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive
RatingsAEC-Q200
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B37920K5180J060
Related LinksB37920K, B37920K5180J060 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B37920K5180J060 Details Description
Related parts for B37920K5180J060
CONN HDR DUAL 20POS .100 R/A AU datasheet.pdf
CABLE TIE STANDARD BLK 7.6" datasheet.pdf
IC SWITCH BUS FET DUAL 8-SOIC datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 14-18 AWG 0.187" (4.75mm) Crimp datasheet.pdf
CAP MICA 220PF 5% 500V 1812 datasheet.pdf
TVS DIODE 36VWM 58.1VC SMC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf