EPCOS (TDK) B37931K5102K060
B37931K5102K060 picture photo
Mfg. Part Number
B37931K5102K060
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1000PF 50V X7R 0603
Datasheet Download
B37931K5102K060.pdf
Availability of B37931K5102K060
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
B37931K5102K060 Order Process
Ship out your order
Specifications of B37931K5102K060
Internal Part NumberEIS-B37931K5102K060
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package148,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesB37931K
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1000pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive
RatingsAEC-Q200
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B37931K5102K060
Related LinksB37931K, B37931K5102K060 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B37931K5102K060 Details Description
Related parts for B37931K5102K060
IDC CABLE - HSR20S/AE20G/X datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100 EYELET datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPST 2A 48V datasheet.pdf
PLUG 5POS 0 DEG GRY/YEL 4.0-5.2 datasheet.pdf
IC REG LDO 3.6V 0.6A SOT89-3 datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.032" NYLON 3.56MM datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:16 500MHZ 48TQFP datasheet.pdf
350 TB SOCKET VER B/TYPE datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 25A datasheet.pdf