EPCOS (TDK) B37931K5472K060
B37931K5472K060 picture photo
Mfg. Part Number
B37931K5472K060
Brief Description
CAP CER 4700PF 50V X7R 0603
Datasheet Download
B37931K5472K060.pdf
Availability of B37931K5472K060
QUANTITY
B37931K5472K060 Order Process
Ship out your order
Specifications of B37931K5472K060
Internal Part NumberEIS-B37931K5472K060
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesB37931K
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4700pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive
RatingsAEC-Q200
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B37931K5472K060
Related LinksB37931K, B37931K5472K060 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B37931K5472K060 Details Description
Related parts for B37931K5472K060
IC D-TYPE POS TRG SNGL 8SOIC datasheet.pdf
QKE II FEMALE datasheet.pdf
SENSOR PRESS GAUGE +5.0PSI datasheet.pdf
RES 243K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 12K OHM 1/4W 10% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG INLINE MNT PLUG 14POS datasheet.pdf
SYSTEM ON MODULE TORP DM3730 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
RES 562K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 7.23K OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf