EPCOS (TDK) B37931K9473K060
B37931K9473K060 picture photo
Mfg. Part Number
B37931K9473K060
Brief Description
CAP CER 0.047UF 16V X7R 0603
Datasheet Download
B37931K9473K060.pdf
Availability of B37931K9473K060
QUANTITY
B37931K9473K060 Order Process
Ship out your order
Specifications of B37931K9473K060
Internal Part NumberEIS-B37931K9473K060
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesB37931K
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.047µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive
RatingsAEC-Q200
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B37931K9473K060
Related LinksB37931K, B37931K9473K060 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B37931K9473K060 Details Description
Related parts for B37931K9473K060
CABLE 2COND 22AWG GRAY 1000' datasheet.pdf
IC VIDEO DECODER NTSC/PAL 80PQFP datasheet.pdf
BATT CHRGR LEAD-ACID 12V 2.25A datasheet.pdf
BOARD EVALUATION FOR ISL29028 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CONN RCPT 14POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
RES 45.3K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 169K OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CTV 6C 6#20 PIN RECP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 6POS PIN datasheet.pdf