EPCOS (TDK) B37940K1150J070
B37940K1150J070 picture photo
Mfg. Part Number
B37940K1150J070
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 15PF 100V NP0 0805
Datasheet Download
B37940K1150J070.pdf
Availability of B37940K1150J070
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
B37940K1150J070 Order Process
Ship out your order
Specifications of B37940K1150J070
Internal Part NumberEIS-B37940K1150J070
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package20,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesB37940K
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance15pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency, Automotive
RatingsAEC-Q200
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.028" (0.70mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B37940K1150J070
Related LinksB37940K, B37940K1150J070 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B37940K1150J070 Details Description
Related parts for B37940K1150J070
DESOLDERING WICK 1.5MM 11G datasheet.pdf
LED CBI 3MM 1X5 GREEN GREEN DIFF datasheet.pdf
RES 0.332 OHM 3W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
RECT BRIDGE 1A 240V datasheet.pdf
DIP CABLE M-F 22POS datasheet.pdf
IC OSC VCXO 622.08MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN RCPT datasheet.pdf
MOTORIZED VRBLE TRANSF 280V 150A datasheet.pdf
FUSE 100AMP 660V AC C.S.A. INDUS datasheet.pdf