EPCOS (TDK) B37940K1150J070
B37940K1150J070 picture photo
Mfg. Part Number
B37940K1150J070
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 15PF 100V NP0 0805
Datasheet Download
B37940K1150J070.pdf
Availability of B37940K1150J070
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
B37940K1150J070 Order Process
Ship out your order
Specifications of B37940K1150J070
Internal Part NumberEIS-B37940K1150J070
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package20,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesB37940K
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance15pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency, Automotive
RatingsAEC-Q200
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.028" (0.70mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B37940K1150J070
Related LinksB37940K, B37940K1150J070 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B37940K1150J070 Details Description
Related parts for B37940K1150J070
TVS DIODE 54VWM 87.1VC SMC datasheet.pdf
IC INVERTER QUAD 4-INPUT 48SSOP datasheet.pdf
RES SMD 487 OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
SENSOR VACUUM GAUGE 15 PSI datasheet.pdf
RES SMD 154 OHM 1/4W 0604 WIDE datasheet.pdf
RA HDR ASSY 8 CKT 30 GOLD datasheet.pdf
762 TB SPRING CLAMP 45D datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 3.5V SNT-4A datasheet.pdf