EPCOS (TDK) B37940K1221J070
B37940K1221J070 picture photo
Mfg. Part Number
B37940K1221J070
Brief Description
CAP CER 220PF 100V NP0 0805
Datasheet Download
B37940K1221J070.pdf
Availability of B37940K1221J070
QUANTITY
B37940K1221J070 Order Process
Ship out your order
Specifications of B37940K1221J070
Internal Part NumberEIS-B37940K1221J070
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package60,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesB37940K
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance220pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency, Automotive
RatingsAEC-Q200
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B37940K1221J070
Related LinksB37940K, B37940K1221J070 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B37940K1221J070 Details Description
Related parts for B37940K1221J070
SWITCH ROCKER DPDT 10A 125V datasheet.pdf
RES 15K OHM 20W 5% TO220 datasheet.pdf
CAP CER 560PF 200V X7R AXIAL datasheet.pdf
RES 187 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 0.768 OHM 1.5W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 80V RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 68000UF 20% 80V SCREW datasheet.pdf
IC FLASH PSRAM 160M datasheet.pdf
IC PWR AMP MMIC 2W 32SMD datasheet.pdf
20AWG 7/28 8C FOILBRAID 100' datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK STR datasheet.pdf
CONN HEADER 100POS .050" STR PCB datasheet.pdf