EPCOS (TDK) B37940K1221J070
B37940K1221J070 picture photo
Mfg. Part Number
B37940K1221J070
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 220PF 100V NP0 0805
Datasheet Download
B37940K1221J070.pdf
Availability of B37940K1221J070
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
B37940K1221J070 Order Process
Ship out your order
Specifications of B37940K1221J070
Internal Part NumberEIS-B37940K1221J070
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package60,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesB37940K
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance220pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency, Automotive
RatingsAEC-Q200
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.028" (0.70mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B37940K1221J070
Related LinksB37940K, B37940K1221J070 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B37940K1221J070 Details Description
Related parts for B37940K1221J070
CONN HEADER 15POS 2MM R/A GOLD datasheet.pdf
IC 80C51 MCU FLASH 16K 44-PLCC datasheet.pdf
RES SMD 10K OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 10MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
FAN AXIAL 80X25MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
RES MO 1/2W 43OHM 5% AXL datasheet.pdf
RES SMD 25.5K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
MIC COND ANALOG OMNI -40DB datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 24 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
RES CHAS MNT 2.7 OHM 5% 50W datasheet.pdf
RES 2.8 OHM 2W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf