EPCOS (TDK) B37940K2151J060
B37940K2151J060 picture photo
Mfg. Part Number
B37940K2151J060
Brief Description
CAP CER 150PF 200V NP0 0805
Datasheet Download
B37940K2151J060.pdf
Availability of B37940K2151J060
QUANTITY
B37940K2151J060 Order Process
Ship out your order
Specifications of B37940K2151J060
Internal Part NumberEIS-B37940K2151J060
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package80,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance150pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B37940K2151J060
Related LinksB37940K, B37940K2151J060 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B37940K2151J060 Details Description
Related parts for B37940K2151J060
RES SMD 3K OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC I2C SW 8CH W/RESET 24-SSOP datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 500MA 24V datasheet.pdf
CAP CER 3900PF 100V C0G 1206 datasheet.pdf
BOARD PROCESSOR FOR MDS S datasheet.pdf
DIODE ZENER 4.7V 150MW SSMINI2 datasheet.pdf
RES SMD 51 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 250W datasheet.pdf
CONN HEADER 11POS 2MM R/A SMD datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ18 19 OLIV datasheet.pdf
CAP FILM 13NF 5% 2000VDC RAD datasheet.pdf