EPCOS (TDK) B37940K5101J060
B37940K5101J060 picture photo
Mfg. Part Number
B37940K5101J060
Brief Description
CAP CER 100PF 50V NP0 0805
Datasheet Download
B37940K5101J060.pdf
Availability of B37940K5101J060
QUANTITY
B37940K5101J060 Order Process
Ship out your order
Specifications of B37940K5101J060
Internal Part NumberEIS-B37940K5101J060
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance100pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B37940K5101J060
Related LinksB37940K, B37940K5101J060 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B37940K5101J060 Details Description
Related parts for B37940K5101J060
IC OPAMP VFB 150MHZ RRO 8UMAX datasheet.pdf
IC TX LVDS COLOR FPD LNK 56TSSOP datasheet.pdf
RELAY OPTOMOS 120MA SP-NO 6-SMD datasheet.pdf
IC LIN TRANSCEIVER 8-SO datasheet.pdf
RES 6.65K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2700K 4SMD datasheet.pdf
5 SIL VERT HDR datasheet.pdf
Connector Socket 35 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
DIP CABLE M-F 24POS datasheet.pdf
CONN PLUG 47POS INLINE PIN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 13 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
LAMP 5MM RED 624NM CLR datasheet.pdf