EPCOS (TDK) B37940K5102J070
B37940K5102J070 picture photo
Mfg. Part Number
B37940K5102J070
Brief Description
CAP CER 1000PF 50V NP0 0805
Datasheet Download
B37940K5102J070.pdf
Availability of B37940K5102J070
QUANTITY
B37940K5102J070 Order Process
Ship out your order
Specifications of B37940K5102J070
Internal Part NumberEIS-B37940K5102J070
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package60,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1000pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B37940K5102J070
Related LinksB37940K, B37940K5102J070 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B37940K5102J070 Details Description
Related parts for B37940K5102J070
IC OPAMP DIFF 100MHZ 8MSOP datasheet.pdf