EPCOS (TDK) B37940K5330J060
B37940K5330J060 picture photo
Mfg. Part Number
B37940K5330J060
Brief Description
CAP CER 33PF 50V NP0 0805
Datasheet Download
B37940K5330J060.pdf
Availability of B37940K5330J060
QUANTITY
B37940K5330J060 Order Process
Ship out your order
Specifications of B37940K5330J060
Internal Part NumberEIS-B37940K5330J060
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesB37940K
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance33pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency, Automotive
RatingsAEC-Q200
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B37940K5330J060
Related LinksB37940K, B37940K5330J060 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B37940K5330J060 Details Description
Related parts for B37940K5330J060
FUSE CERAMIC 25A 125VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
CONN RECEPT 5POS 24AWG MTA100 datasheet.pdf
CAP CER 910PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
SENSOR 3000PSI M12-1.0 6G 4.5V datasheet.pdf
CAP FILM 0.33UF 5% 400VDC RADIAL datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 523 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 88.7 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 17POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 250VAC RADIAL datasheet.pdf
OSC MEMS 74.175MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf