EPCOS (TDK) B37941K5104K070
B37941K5104K070 picture photo
Mfg. Part Number
B37941K5104K070
Brief Description
CAP CER 0.1UF 50V X7R 0805
Datasheet Download
B37941K5104K070.pdf
Availability of B37941K5104K070
QUANTITY
B37941K5104K070 Order Process
Ship out your order
Specifications of B37941K5104K070
Internal Part NumberEIS-B37941K5104K070
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package48,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesB37941K
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.1µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive
RatingsAEC-Q200
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.049" (1.25mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B37941K5104K070
Related LinksB37941K, B37941K5104K070 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B37941K5104K070 Details Description
Related parts for B37941K5104K070
CAP CER 150PF 250V X7R 1210 datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 1.95A 45 MOHM SMD datasheet.pdf
TVS DIODE 20.5VWM 33.2VC AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 400W datasheet.pdf
OSC XO 32.768KHZ CMOS SMD datasheet.pdf
Connector Socket 78 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X15MM R-TAB T766 datasheet.pdf
MICRO 100C S 24" YEL NI datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 17E SLVR datasheet.pdf
TV 13C 13#22D PIN RECP datasheet.pdf
14-Bit, 80 MSPS, 3 V A/D Converter IC datasheet.pdf