EPCOS (TDK) B37941K9105K62
B37941K9105K62 picture photo
Mfg. Part Number
B37941K9105K62
Brief Description
CAP CER 1UF 16V X7R 0805
Datasheet Download
B37941K9105K62.pdf
Availability of B37941K9105K62
QUANTITY
B37941K9105K62 Order Process
Ship out your order
Specifications of B37941K9105K62
Internal Part NumberEIS-B37941K9105K62
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesB37941K
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive
RatingsAEC-Q200
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.049" (1.25mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B37941K9105K62
Related LinksB37941K, B37941K9105K62 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B37941K9105K62 Details Description
Related parts for B37941K9105K62
CONN RCPT 13POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 13 Position Panel Mount, Through Hole Solder datasheet.pdf
CAP CER 680PF 100V 20% BX 0805 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .100" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X25MM XCUT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf
LOCATOR ASSEMBLY datasheet.pdf
STD POLY MOLDED PARTS datasheet.pdf
FUSE 2.25A 250VAC datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf