EPCOS (TDK) B37949K1152J062
B37949K1152J062 picture photo
Mfg. Part Number
B37949K1152J062
Brief Description
CAP CER 1500PF 100V NP0 1210
Datasheet Download
B37949K1152J062.pdf
Availability of B37949K1152J062
QUANTITY
B37949K1152J062 Order Process
Ship out your order
Specifications of B37949K1152J062
Internal Part NumberEIS-B37949K1152J062
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesB37949K
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1500pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency, Automotive
RatingsAEC-Q200
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B37949K1152J062
Related LinksB37949K, B37949K1152J062 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B37949K1152J062 Details Description
Related parts for B37949K1152J062
BERGSTIK datasheet.pdf
IC OPAMP GP 6.4MHZ RRO 14TSSOP datasheet.pdf
CAP ALUM 10000UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
FAN AXIAL 60X25MM 5VDC WIRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
RES 90.9K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf