EPCOS (TDK) B37950K3102K062
B37950K3102K062 picture photo
Mfg. Part Number
B37950K3102K062
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1000PF 500V X7R 1210
Datasheet Download
B37950K3102K062.pdf
Availability of B37950K3102K062
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
B37950K3102K062 Order Process
Ship out your order
Specifications of B37950K3102K062
Internal Part NumberEIS-B37950K3102K062
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package8,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesB37950K
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1000pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated500V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive
RatingsAEC-Q200
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B37950K3102K062
Related LinksB37950K, B37950K3102K062 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B37950K3102K062 Details Description
Related parts for B37950K3102K062
IC Z8 GP MCU 16K OTP 20SSOP datasheet.pdf
RES SMD 71.5 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC VREF SERIES 4.096V 8MSOP datasheet.pdf
RES 27.1 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC RSLIC FAMILY 28PLCC datasheet.pdf
BVZ 7.62HP/06/180SH210 SN BKBX datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf