EPCOS (TDK) B37953J5224K062
B37953J5224K062 picture photo
Mfg. Part Number
B37953J5224K062
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.22UF 50V X7R 1812
Datasheet Download
B37953J5224K062.pdf
Availability of B37953J5224K062
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
B37953J5224K062 Order Process
Ship out your order
Specifications of B37953J5224K062
Internal Part NumberEIS-B37953J5224K062
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesB37953J
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.22µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.051" (1.30mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B37953J5224K062
Related LinksB37953J, B37953J5224K062 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B37953J5224K062 Details Description
Related parts for B37953J5224K062
IDC CABLE - MDL50K/MC50M/X datasheet.pdf
RES SMD 806 OHM 1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN 200MW SOT523F datasheet.pdf
CONN HEADER VERT 8POS GOLD SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 25W datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 500MA 250VAC 50VDC datasheet.pdf
RES SMD 5.36K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 1.2-18V 11W datasheet.pdf
OSC TCXO 13.000MHZ CLP SNWV SMD datasheet.pdf
CRYSTAL 40.610 MHZ 18PF SMT datasheet.pdf