EPCOS (TDK) B37979G1681J000
B37979G1681J000 picture photo
Mfg. Part Number
B37979G1681J000
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 680PF 100V NP0 RADIAL
Datasheet Download
B37979G1681J000.pdf
Availability of B37979G1681J000
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
B37979G1681J000 Order Process
Ship out your order
Specifications of B37979G1681J000
Internal Part NumberEIS-B37979G1681J000
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsDigi-Key Leaded Ceramic Capacitors
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesB37979G
PackagingBulk
Capacitance680pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency, Automotive
RatingsAEC-Q200
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.217" L x 0.197" W (5.50mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)0.217" (5.50mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B37979G1681J000
Related LinksB37979G, B37979G1681J000 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B37979G1681J000 Details Description
Related parts for B37979G1681J000
IC LI-ION/LI-POLY CTRLR 10-DFN datasheet.pdf
RES 0.68 OHM 2W 1% AXIAL datasheet.pdf
V BOARD HIGH-TMP 8X8" .055"HOLES datasheet.pdf
INDUCTOR MULTI LAYER CHIP KIT datasheet.pdf
RES 130 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 5POS SKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 7POS SKT datasheet.pdf
FUSE CERM 2A 250VAC 125VDC 3AB datasheet.pdf
Connector Socket 18 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf