EPCOS (TDK) B37979G5101J051
B37979G5101J051 picture photo
Mfg. Part Number
B37979G5101J051
Brief Description
CAP CER 100PF 50V NP0 RADIAL
Datasheet Download
B37979G5101J051.pdf
Availability of B37979G5101J051
QUANTITY
B37979G5101J051 Order Process
Ship out your order
Specifications of B37979G5101J051
Internal Part NumberEIS-B37979G5101J051
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesB37979G
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance100pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.217" L x 0.197" W (5.50mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)0.217" (5.50mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B37979G5101J051
Related LinksB37979G, B37979G5101J051 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B37979G5101J051 Details Description
Related parts for B37979G5101J051
OPTOISO 7.5KV TRANS W/BASE 6DIP datasheet.pdf
CAP MICA 4PF 0.5PF 300V RADIAL datasheet.pdf
IC REG BCK 1.2V 0.6A SYNC 5WLCSP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
RES 1.1K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M4 NYLON 13MM datasheet.pdf
CONTROLLER FOR TH-12 HEAD NPN datasheet.pdf
SGE1510-2-0220A-1000C datasheet.pdf
RES 6 OHM 10W 0.02% RADIAL datasheet.pdf