EPCOS (TDK) B37979N1181J000
B37979N1181J000 picture photo
Mfg. Part Number
B37979N1181J000
Brief Description
CAP CER 180PF 100V NP0 RADIAL
Datasheet Download
B37979N1181J000.pdf
Availability of B37979N1181J000
QUANTITY
B37979N1181J000 Order Process
Ship out your order
Specifications of B37979N1181J000
Internal Part NumberEIS-B37979N1181J000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsDigi-Key Leaded Ceramic Capacitors
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesB37979N
PackagingBulk
Capacitance180pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.217" L x 0.197" W (5.50mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)0.217" (5.50mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)