EPCOS (TDK) B37981F1103K054
B37981F1103K054 picture photo
Mfg. Part Number
B37981F1103K054
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 10000PF 100V X7R RADIAL
Datasheet Download
B37981F1103K054.pdf
Availability of B37981F1103K054
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
B37981F1103K054 Order Process
Ship out your order
Specifications of B37981F1103K054
Internal Part NumberEIS-B37981F1103K054
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package12,500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesB37981F
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance10000pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive
RatingsAEC-Q200
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.217" L x 0.197" W (5.50mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)0.098" (2.50mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B37981F1103K054
Related LinksB37981F, B37981F1103K054 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B37981F1103K054 Details Description
Related parts for B37981F1103K054
LED 1 DIGIT RED .3 MINIATURE CA datasheet.pdf
FUSE GLASS 700MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
FIXED IND 2.7UH 464MA 750 MOHM datasheet.pdf
IC PLL CLK DVR SDRAM 40-VFQFPN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 26 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
20MFLXBL MTOR BRK CBL 6KW 15K datasheet.pdf
PIN STRIP HEADER 16 PIN STRAIGHT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100" datasheet.pdf
FIXED IND 5.1NH 350MA 400 MOHM datasheet.pdf
F39-JC10B-D datasheet.pdf
RES SMD 4.99 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf