EPCOS (TDK) B37981F5333K000
B37981F5333K000 picture photo
Mfg. Part Number
B37981F5333K000
Brief Description
CAP CER 0.033UF 50V X7R RADIAL
Datasheet Download
B37981F5333K000.pdf
Availability of B37981F5333K000
QUANTITY
B37981F5333K000 Order Process
Ship out your order
Specifications of B37981F5333K000
Internal Part NumberEIS-B37981F5333K000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsDigi-Key Leaded Ceramic Capacitors
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesB37981F
PackagingBulk
Capacitance0.033µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.217" L x 0.197" W (5.50mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)0.098" (2.50mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B37981F5333K000
Related LinksB37981F, B37981F5333K000 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B37981F5333K000 Details Description
Related parts for B37981F5333K000
IC MOSFET DRVR SGL HS 9A 8-DIP datasheet.pdf
RES SMD 47.5 OHM 0.25% 1/8W 1206 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 1 Circuit datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
RES 47.5K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.38K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONN COUPLER 15A 240V 12FT CABLE datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS WALL MNT SKT datasheet.pdf