EPCOS (TDK) B37986N5682J000
B37986N5682J000 picture photo
Mfg. Part Number
B37986N5682J000
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 6800PF 50V NP0 RADIAL
Datasheet Download
B37986N5682J000.pdf
Availability of B37986N5682J000
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
B37986N5682J000 Order Process
Ship out your order
Specifications of B37986N5682J000
Internal Part NumberEIS-B37986N5682J000
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesB37986N
PackagingBulk
Capacitance6800pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency, Automotive
RatingsAEC-Q200
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.256" L x 0.197" W (6.50mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)0.098" (2.50mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads - Kinked
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B37986N5682J000
Related LinksB37986N, B37986N5682J000 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B37986N5682J000 Details Description
Related parts for B37986N5682J000
CONN HEADER .100 SNGL R/A 29POS datasheet.pdf
IC OSC TIMER CTRL 100KHZ 16SSOP datasheet.pdf