EPCOS (TDK) B37987F5104K051
B37987F5104K051 picture photo
Mfg. Part Number
B37987F5104K051
Brief Description
CAP CER 0.1UF 50V X7R RADIAL
Datasheet Download
B37987F5104K051.pdf
Availability of B37987F5104K051
QUANTITY
B37987F5104K051 Order Process
Ship out your order
Specifications of B37987F5104K051
Internal Part NumberEIS-B37987F5104K051
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesB37987F
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.1µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive
RatingsAEC-Q200
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.256" L x 0.197" W (6.50mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)0.098" (2.50mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B37987F5104K051
Related LinksB37987F, B37987F5104K051 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B37987F5104K051 Details Description
Related parts for B37987F5104K051
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 10A 250V datasheet.pdf
AMP MMIC SI BIPOLAR 36MICRO-X datasheet.pdf
IC SUPERVISOR W/MEM 4.25V 8SOIC datasheet.pdf
DIODE ZENER 36V 3W DO214AC datasheet.pdf
SWITCH BARRIER datasheet.pdf
CONN DSUB RCPT 9POS HSG datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONN PLUG 14POS INLINE SKT datasheet.pdf
250 TB SOCKET RA datasheet.pdf
CONN RECEPT 0.5MM 100POS SMD datasheet.pdf