EPCOS (TDK) B37987F5683K051
B37987F5683K051 picture photo
Mfg. Part Number
B37987F5683K051
Brief Description
CAP CER 0.068UF 50V X7R RADIAL
Datasheet Download
B37987F5683K051.pdf
Availability of B37987F5683K051
QUANTITY
B37987F5683K051 Order Process
Ship out your order
Specifications of B37987F5683K051
Internal Part NumberEIS-B37987F5683K051
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
SeriesB37987F
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.068µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.256" L x 0.197" W (6.50mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)0.098" (2.50mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B37987F5683K051
Related LinksB37987F, B37987F5683K051 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B37987F5683K051 Details Description
Related parts for B37987F5683K051
POT 20K OHM 1/20W LOGARITHMIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 17.8K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 180UH 750MA 809 MOHM datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 16A 125V datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 31POS SKT datasheet.pdf