Omron B3S-1100P
B3S-1100P picture photo
Mfg. Part Number
B3S-1100P
Manufacturer
Product Category
Tactile Switches
Brief Description
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 24V
Datasheet Download
B3S-1100P.pdf
Availability of B3S-1100P
QUANTITY
B3S-1100P Order Process
Ship out your order
Specifications of B3S-1100P
Internal Part NumberEIS-B3S-1100P
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsHow to Read Date Codes
Product Training ModulesMedical Solutions
Standard Package1,000
Category Switches
FamilyTactile Switches
SeriesB3S
PackagingTape & Reel (TR)
CircuitSPST-NO
Switch FunctionOff-Mom
Contact Rating @ Voltage0.05A @ 24VDC
Actuator TypeStandard
Mounting TypeSurface Mount
Actuator Height off PCB, from Pins4.30mm
Actuator OrientationTop Actuated
Termination StyleGull Wing
Outline6.60mm x 6.00mm
IlluminationNon-Illuminated
Illumination Voltage (Nominal)-
Illumination Type, Color-
Operating Force160gf
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
FeaturesGrounding Pin, Sealed - Fully
Actuator Material-
Switch Travel0.25mm
Mechanical Life500,000 Cycles
Operating Temperature-25°C ~ 70°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B3S-1100P
Related LinksB3S-, B3S-1100P Datasheet, Omron Distributor
B3S-1100P Details Description
Related parts for B3S-1100P
JUMPER-H1501TR/A3049W/H1501TR 6" datasheet.pdf
RES SMD 105 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 100V X7R 1825 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 13 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
RES 130K OHM 2% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RES 51.1K OHM 1/20W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
RES SMD 2.2 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156" datasheet.pdf