EPCOS (TDK) B41002A3686M
B41002A3686M picture photo
Mfg. Part Number
B41002A3686M
Brief Description
CAP ALUM 68UF 20% 10V RADIAL
Datasheet Download
B41002A3686M.pdf
Availability of B41002A3686M
QUANTITY
B41002A3686M Order Process
Ship out your order
Specifications of B41002A3686M
Internal Part NumberEIS-B41002A3686M
Standard Package5,000
PackagingBulk
Capacitance68µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current75mA
Impedance-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.315" (8.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B41002A3686M
Related LinksB41002, B41002A3686M Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B41002A3686M Details Description
Related parts for B41002A3686M
OSC VCXO 8.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CAP CER 3PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
RES NTWRK 2 RES MULT OHM TO236-3 datasheet.pdf
CONN PLUG 61POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
CONN HEADER 14POS VERT TIN T/H datasheet.pdf
VARISTOR 610V 1.2KA DISC 7MM datasheet.pdf