EPCOS (TDK) B41022A7335M
B41022A7335M picture photo
Mfg. Part Number
B41022A7335M
Brief Description
CAP ALUM 3.3UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
B41022A7335M.pdf
Availability of B41022A7335M
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
B41022A7335M Order Process
Ship out your order
Specifications of B41022A7335M
Internal Part NumberEIS-B41022A7335M
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLB4 Series 22/Feb/2013
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB41022
PackagingBulk
Capacitance3.3µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current20mA
Impedance-
Lead Spacing0.059" (1.50mm)
Size / Dimension0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max)0.315" (8.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B41022A7335M
Related LinksB41022, B41022A7335M Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B41022A7335M Details Description
Related parts for B41022A7335M
RES SMD 57.6 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD 1X1 16SOIC datasheet.pdf
IC SUPERVISOR CPU 4K EE 8-DIP datasheet.pdf
CAP TANT 1.5UF 25V 5% AXIAL datasheet.pdf
BOARD DEMO IO-LINK TXRX L6360 datasheet.pdf
RES 12 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
INSERT MALE 6POS+1GND SCREW datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 250W datasheet.pdf
CABLE SOCKET-SOCKET datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
FUSE 250V 5X20 HIGHER I2T 6.3A datasheet.pdf
CRYSTAL 36.000 MHZ 8PF SMT datasheet.pdf