EPCOS (TDK) B41041A6476M
B41041A6476M picture photo
Mfg. Part Number
B41041A6476M
Brief Description
CAP ALUM 47UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
B41041A6476M.pdf
Availability of B41041A6476M
QUANTITY
B41041A6476M Order Process
Ship out your order
Specifications of B41041A6476M
Internal Part NumberEIS-B41041A6476M
Standard Package5,000
PackagingBulk
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current245mA
Impedance900 mOhm
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B41041A6476M
Related LinksB41041, B41041A6476M Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B41041A6476M Details Description
Related parts for B41041A6476M
CONN EDGECARD 30POS .100" WW datasheet.pdf
RES FUSE 3.3 OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
FUSE MOD 900A 700V BLADE datasheet.pdf
CONV DC/DC 7.5W 9-18VIN +/-05VOU datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING datasheet.pdf
CONN RCPT 4 POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 4POS STR 5MM datasheet.pdf
IC FPGA 71 I/O 100VQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
RES 357 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 50POS 0.4MM SMD GOLD datasheet.pdf
MICRO 21C P 24" YEL datasheet.pdf