EPCOS (TDK) B41041A7158M
B41041A7158M picture photo
Mfg. Part Number
B41041A7158M
Brief Description
CAP ALUM 1500UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
B41041A7158M.pdf
Availability of B41041A7158M
QUANTITY
B41041A7158M Order Process
Ship out your order
Specifications of B41041A7158M
Internal Part NumberEIS-B41041A7158M
Standard Package375
PackagingBulk
Capacitance1500µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.5A
Impedance60 mOhm
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B41041A7158M
Related LinksB41041, B41041A7158M Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B41041A7158M Details Description
Related parts for B41041A7158M
IC 8DVR/8RCVR RS232 5V 44-PLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 WW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .050 DIP SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP FILM 3300PF 5% 1KVDC RADIAL datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 500V 13A I4-PAC datasheet.pdf
Crystal 12.0000MHz 20ppm 12pF 50 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 3.16K OHM 2W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 12POS PIN datasheet.pdf
RES 1K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf