EPCOS (TDK) B41041B7108M
B41041B7108M picture photo
Mfg. Part Number
B41041B7108M
Brief Description
CAP ALUM 1000UF 20% RADIAL
Datasheet Download
B41041B7108M.pdf
Availability of B41041B7108M
QUANTITY
B41041B7108M Order Process
Ship out your order
Specifications of B41041B7108M
Internal Part NumberEIS-B41041B7108M
Standard Package750
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB41041
PackagingBulk
Capacitance1000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating-
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current-
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)0.846" (21.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B41041B7108M
Related LinksB41041, B41041B7108M Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B41041B7108M Details Description
Related parts for B41041B7108M
TERM BLOCK 6.35MM 11POS BK datasheet.pdf
BRD SPT SNAP LOCK NYLON 3/4" datasheet.pdf
CONN HEADER R/A 5POS 2.5MM GOLD datasheet.pdf
DIODE ZENER 8.2V 310MW SOD323F datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CAP MICA 5600PF 5% 500V RADIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 28POS GOLD datasheet.pdf
CAP CER 7.2PF 50V NP0 0201 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 13 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
RES SMD 100K OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf