EPCOS (TDK) B41042A156M
B41042A156M picture photo
Mfg. Part Number
B41042A156M
Brief Description
CAP ALUM 15UF 20% 80V RADIAL
Datasheet Download
B41042A156M.pdf
Availability of B41042A156M
QUANTITY
B41042A156M Order Process
Ship out your order
Specifications of B41042A156M
Internal Part NumberEIS-B41042A156M
Standard Package5,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB41042
PackagingBulk
Capacitance15µF
Tolerance±20%
Voltage Rating80V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
Applications-
Ripple Current189mA
Impedance3 Ohm
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B41042A156M
Related LinksB4104, B41042A156M Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B41042A156M Details Description
Related parts for B41042A156M
RES ARRAY 8 RES 560 OHM 1608 datasheet.pdf
JUMPER-H1501TR/A2015N/H1501TR 12 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 3A 12V datasheet.pdf
CAP POLYMER 220UF 20% 4V SMD datasheet.pdf
CABLE MOD COIL 4COND SILVER 5' datasheet.pdf
FAN AXIAL 60X13MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
LED IND 8MM BLUE 12VDC 20MA datasheet.pdf
RES 6.81K OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 180PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
MA-10(110VAC ONLY),1NC, 4M CABLE datasheet.pdf
CAP CER 1300PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf