EPCOS (TDK) B41042A187M
B41042A187M picture photo
Mfg. Part Number
B41042A187M
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 180UF 20% 80V RADIAL
Datasheet Download
B41042A187M.pdf
Availability of B41042A187M
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
B41042A187M Order Process
Ship out your order
Specifications of B41042A187M
Internal Part NumberEIS-B41042A187M
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLB4 Series 22/Feb/2013
Standard Package750
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB41042
PackagingBulk
Capacitance180µF
Tolerance±20%
Voltage Rating80V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
Applications-
Ripple Current1.115A
Impedance450 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B41042A187M
Related LinksB4104, B41042A187M Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B41042A187M Details Description
Related parts for B41042A187M
RES SMD 470K OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 1.75KB FLASH 28QFN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 4POS WALL MNT PINS datasheet.pdf
LED COOL WHITE CLEAR 5MM RND T/H datasheet.pdf
CONN RCPT R/A 4PWR 28SGL 2.36MM datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 12POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
OSC VCTCXO 1.000GHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
TVS DIODE 7VWM 12VC DO-219AB datasheet.pdf
500 TB SPR CLA PRESS FIT datasheet.pdf
RES ARRAY 22 RES 10K OHM 24DRT datasheet.pdf