EPCOS (TDK) B41042A2109M
B41042A2109M picture photo
Mfg. Part Number
B41042A2109M
Brief Description
CAP ALUM 10000UF 20% 6.3V RADIAL
Datasheet Download
B41042A2109M.pdf
Availability of B41042A2109M
QUANTITY
B41042A2109M Order Process
Ship out your order
Specifications of B41042A2109M
Internal Part NumberEIS-B41042A2109M
Standard Package250
PackagingBulk
Capacitance10000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.753A
Impedance45 mOhm
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)1.654" (42.00mm)